Když se řekne Austrálie tak si většina lidí představí placatou, vyprahlou zemi s velkou červenou skálou uprostřed.

Základní informace

Austrálie oficiálně Australské společenství je federativní stát tvořen z šesti států (Queensland, Nový Jižní Wales, Jižní Austrálie, Victoria, Západní Austrálie a ostrov Tasmánie) a dvou pevninských teritorií. Severní teritorium a Teritorium hlavního města.

Australská federace vznikla po deseti letech jednání a 1. ledna 1901 se šest kolonií stalo federací. Melbourne se stalo hlavním městem v letech 1901 až do roku 1927.

Jak se mluví v Austrálii

Austrálie nemá žadný oficiální jazyk, ale je všeobecně znamé, že angličtina je národní jazyk. Australská angličtina je specifická, ma výrazný přízvuk a mnoho specifických slovíček.
Před příchodem Evropanů Australští domorodci Aboriginals používali okolo 400 různých jazyků.
Do dnešniho dne se zachovalo přibližně jen 70 z nich a to z toho 30 je v ohrožení zániku.

Austrálie je nejmenší kontinent

Ale šestý největší stát co do rozlohy. V Austrálii žije přibližně 25 milionů obyvatel a z toho skoro polovina v Sydney a Melbourne. Protože se tyto města nemohla dohodnout, tak  je hlavním městem Canberra. Která se začala stavět v roce 1911. Nachází se ve vnitrozemí, v teritoriu hlavního města Austrálie (ACT). Canberra je 280 kilometrů jihozápadním směrem od Sydney a 660 kilometrů severovýchodním směrem od Melbourne. Jak do Austrálie jaká víza.

Placatá Austrálie

Je to světadíl s nejmenší průměrnou nadmořskou výškou. Přesto má vlastní hory. Velké předělové pohoří, je hlavní a největší australské pohoří, a třetí nejdelší pohoří na světě. Má délku více než 3 500 km, šířka se pohybuje mezi 160 až 300 km. Prochází přes australské státy Queensland, Nový Jižní Wales a Victoria. Nejvyšší horou pohoří je Mount Kosciuszko s 2 228 m. Nejvyšší horou Austrálie jako státu je Mawson Peak na Heardově ostrově, který je o 517 metrů vyšší.

Všude jenom poušť

Je nejsušší kontinent a převážnou část tvoří pouště a polopouště. Na severu země se nachází tropické deštné pralesy a  mangrovové bažiny. V mokré sezôně tu deštné srážky dosahují i 600 milimetrů za 24 hodin. Voda se tu vsákne do půdy, která je jako houba velmi rychle a nezpůsobuje to žádné vážnější potíže. V zimě na jihu Austrálie padá sníh a napadne ho tu více než třeba ve Švýcarských Alpách.

Pláže kam se podíváš

Pobřeží je dlouhé 25 760 kilometrů s více než 10,685 pláží a 8,222 ostrovů. Tak se nemusíš bát, že se budeš muset na plážích mačkat. Nejznámější pláží je Sydney Bondi beach, která má i vlastní bazén s mořskou vodou.

Australská zajímavost

Velkou zajímavostí je Leak Eyre je to bezodtoké slanovodní jezero v Jižní Austrálii. Jedná se o největší australské jezero a nachází se v poušti s rozlohu 15 000 km², 12 m pod úrovní mořské hladiny. Naplňuje se jen v létě, kdy do něj ústí voda z několika řek, potoků. Maximální hloubka je až 20 m. Z důvodu nízkých srážek dochází k naplnění s průměrnou hloubkou 1,5 m průměrně jednou za 3 roky a s hloubkou 4 m jednou za 10 let. K úplnému naplnění dochází jednou až dvakrát za 100 let. Voda se však velmi rychle vypaří a zůstane tu jen slaná pánev, kde solná kůra je až jeden metr silná. Co navštívit

Fauna a flóra

Dlouhodobé geografické odloučení australského kontinentu způsobilo, že mnoho organismů je naprosto unikátních. Přibližně 85% rostlin a savců, více než 45% ptáků a 89% příbřežních ryb je endemických a nevyskytují se nikde jinde.

Novodobá Austrálie má mnoho problémů se zvířaty, která byla na tento kontinent dovezena z různých důvodů. Většinou se zde přemnožila a jsou tu škodnou a likvidujé původní živočichy a rostliny.

Jak levně cestovat

Boj se škůdci

Na přemnožené velbloudy byla dokonce povolaná armáda, která k regulaci škodné použila i bojové vrtulníky, ale bez většího efektu.

Mezi velké škůdce také patří králíci, kvůli kterým, aby se zabránilo jejich migraci do dalších částí Austrálie postaven nejdelší plot na světě. Výstavba tohoto plotu trvala 6 let a v roce 1907 kdy byl dokončen měřil 3 256 Km.

Mezi další škůdce patří lišky, divoká prasata, kapři, ropuchy, jeleni, koně a mnoho dalších.

Australské vynálezy, které změnily svět

Jako třeba: elektronický kardiostimulátor, WiFi technologie, elektrická vrtačka, motorová sekačka na trávu nebo dual flush toilet a to je zásadní vynález.
Výrobce tvrdí, že záchod se dvojím splachovaném ušetří až 67% spotřeby vody na WC. Což je okolo 32,000 litrů za rok.

 Čeho se vyvarovat v bush

V Austrálii v buši nejezte nikdy žádné plody, které jsou červené.Tyto prudce jedovaté kuličky používají Aboridgines na chytání ryb. Hodí je do tůně a ryby vyplavou břichem vzhůru .Take prášek usušeny z těchto plodů v malém množství používaly aboridgines ženy k omezení porodnosti jako antikoncepci, protože by se premnozili a příroda by je neuzivila. Stejně jako klokaníce oddálí porod až o rok, když je sucho a nebo hoří . Mladě by nepřežilo. Když tam vyjedete musíte přežít. Bez pomoci.

Vyhýbejte se těmto rostlinám (Stinging Tree), které rostou na okraji rainforestu. Spodní strana listu je pokrytá jehličkama které i při lehčím zavadění o list zůstanou zabodnuté v kůži. Chemická reakce způsobuje nepředstavitelnou bolest, která může trvat až několik týdnů, zvlaště když se zasažené misto poleje vvodou. V žádném připadě se nedoporučuje používat tyto krásné velké, zelené listy misto toaletního papíru.

Pokud se chystáte do Austrálie, neváhejte nás kontaktovat. Pomocí kontaktního formuláře na stránkách a nebo napřímo pomocí Chatu. Veškerá konzultace je zdarma.