Mnoho lidí se snaží získat trvalý pobyt do Austrálie, vždy je to velký příběh mnohdy s velkou zápletkou.

Nejednou jsme se setkali s názorem, že dříve bylo snažší získat trvalý pobyt do Austrálie.

Těmto lidem se vůbec nedivím, že si to myslí, i my jsme si to mysleli o těch před námi. Pravda je taková, každá doba má své nebylo to snažší bylo to jiné.Na to, aby jsi získal trvalý pobyt do Austrálie musíš mít velké odhodlání a hlavně trpělivost.

V době kdy jsme my žádali o trvalý pobyt do Austrálie nebylo třeba povinné zkoušky z angličtiny.

Ale kdy jsme žádali o trvalý pobyt do Austrálie tak byl internet ještě v plenkach. K vyhledávání se používal telefonní seznam. Když to nebylo v telefonním seznamu, tak se to nedalo sehnat.

V té době jsme potřebovali oficiální překlady do angličtiny a sehnat nějakého certifikovaného překladatele byl skoro nadlidský úkol. Trvalo to několik týdnů než jsme někoho sehnali. Dříve se museli originály posílat poštou a to trvalo dlouho.

Když už nám překlady přišli tak radost netrvala dlouho.

 

Překlad byl doslovný a slovo kuchař přeložili jako cook. Což je podle slovníku správně, ale na získání trvalého pobytu do Austrálie naprosto nepoužitelné.

Slovo cook v angličtině znamená kuchař bez vzdělání.

Kuchař, který má vzdělání v oboru je chef. A to jsme nemohli paní překladatelce vysvětlit, tak to vypadalo na konec našich nadějí na trvalý pobyt do Austrálie.

Nakonec to dobře dopadlo, ale přišla další překážka. To byli naše víza byli jsme studenti a z těchto víz se nedalo žádat o trvalý pobyt do Austrálie.

Potřebovali jsme získat turistická víza, v dnešní době je to takřka brnkačka. Ale tenkrát bylo dost složiré získat turistická víza v Austrálii a když tak dávali podmínku “no further stay“, což znamená že nemůžeš žádat o žádná další víza v Austrálii musíš vycestovat ze země.

Někdy tuto podmínku dali někdy ne, samozřejmě že již kolovaly různé historky. Třeba že musíš jít ke správnému úředníkovi a nebo jet do Sydney a podobně.

Dříve býval imigrační úřad skoro v každém městě a žádosti se vyřizovali přímo na místě.

 

Češi měli vyzkoušenou taktiku, vyhlídli si imigračního úředníka, který nebyl tak přísný. Dělalo se to takto v kanceláři si vzal číslo do pořadníku a čekal jsi, když někdo přišel po tobě tak jsi si vzal ještě jedno číslo. Když na tebe vyšel úředník který byl moc přísný, tak jsi čekal na to další číslo. Někdy se to, ale nepovedlo a musel jsi jít domů a nechat to na jindy.

 

No a když už na nás vyšel ten hodný úředník tak nám řekl že nám turistické víza dá, ale s podmínkou “no futher stay“. Tak jsme poděkovali a řekli jsme mu, že si to rozmyslíme a odešli jsme.

Internet teprve začínal a to byla naše naděje jeli jsme žádat o turistická víza do Sydney. Internet sice teprve začínal, ale imigrační kanceláře už byli propojené a věděli že jsme žádali v Cairns a tak nám dali víza, ale s podmínkou žádná další víza v Austrálii.

 

Tak jsme museli odjet a žádat z Česka a trvalo dva roky. Hlavně kvuli špatnému spojení dalo se jen telefonovat. Když jsme telefonovali, tak to bylo něco. Bylo to jako mluvit do trubky s ozvěnou. Takže nic moc a ještě to stálo majlant.

Pokud se chystáte do Austrálie, neváhejte nás kontaktovat. Pomocí kontaktního formuláře na stránkách a nebo napřímo pomocí Chatu. Veškerá konzultace je zdarma.

Jestli to bylo jednodušší nevím, rozhodně to bylo jiné.

Jaký je tvůj příběh? Napiš nám o své zkušenosti do komentářů.