zvířata v Austrálii, která tě mohou zabít.

Australské muzeum v Sydney vytvořilo žebříček “nejnebezpečnější zvířata v Austrálii” na základě úrovně hrozby, kterou představují, v kombinaci s pravděpodobností, že se setkáte s jedním z nich v přírodě.

Martyn Robinson, přírodovědec si myslí, že hrozba od živočichů, kteří vás mohou kousnout nebo ušknout může být přehnaná ve srovnání s hrozbou pohybujících se vozidel. Podle jeho slov “Tou nejnebezpečnější věcí, kterou můžete udělat, je pravděpodobně jen přecházet přes silnici, či spadnout ze židle”.

zvířata v Austrálii jsou životu nebezpečná

1.Box jellyfish

Vysoce nebezpečná, medúza se obvykle vyskytuje v severní Austrálii během teplejších měsíců – přesně když chcete plavat.

Jejich jméno je odvozeno od jejich tvaru, vrchol medúzy – má čtyři rohy, stejně jako seskupení koncových žahavých chapadel, které se mohou protáhnout více než dva metry. Někdy se jim proto říká čtyřhranky.

Nejčastěji dochází k setkání s medúzou, když se blíží ke břehu, aby se spářili v ústí řek.

Nebezpečí: 10/10

Pokud se chystáte do Austrálie, neváhejte nás kontaktovat. Pomocí kontaktního formuláře na stránkách a nebo napřímo pomocí Chatu. Veškerá konzultace je zdarma.

Vědecký název: Chironex fleckeri

Jak se projeví žahnutí? Může být neuvěřitelně bolestivé. Závoj chapadel je určen k ochromení ryb, takže imobilizuje vaše nervy a ovlivňuje dýchání a pohyb. Velká dávka může během několika minut způsobit zástavu srdce a smrt.

10 divnych věcí které najdeš jen v Austrálii.

 

2. Honey bee

Na druhém místě je včela, která není původně z  Austrálie. Protože je hojně rozšířená a smrtící jen pro malou skupinu lidí. Pro ty, kteří jsou vysoce alergičtí, může být životu nebezpečné i jediné bodnutí.

Nejen kvůli práci je Austrálie vhodná na studium v zahraničí

“Medová včelka má ostnaté žihadlo, takže může štípnout jen jednou.

Nebezpečí: 9/10

Vědecký název: Apis mellifera

Jak se projeví štípnutí: Budete trpět ostrými, pálícími bolestmi a menšími otoky, pokud nebudete alergičtí, v takovém případě by mohly způsobit otoky a těžké dýchací potíže.

3. Irukandji jellyfish

Malá hranatá medúza. Tělo medúzy Irukandji má velikost nehtu u malíčku a její chapadla mohou mít délku až jednoho metru.

Vědci si nejsou jistí, kde se přesně vyskytují, případy požahání medúzou se vyskitují po celém pobřežá Austrálie. Zatímco hranatky se obvykle nacházejí v mělké vodě, Irukandji jsou nejčastěji v hluboké vodě.

Nebezpečí: 9/10

Vědecký název: Carukia barnesi

Jak se projeví žahnutí: Může způsobit takzvaný Irukandži syndrom. Po uplynutí asi 30ti minut se může syndrom projevit těžkou bolestí zad, křečí, pocením, úzkostí, nevolností a dalšími fatálnějšími příznaky.

4. Bull shark

Vyskytuje se celosvětově v pobřežních vodách, s největší pravděpodobností se setkáte s býkovým žralokem v ústí řek, přístavech a řekách.

Nepohrdne mršinou, ale je i dravec, určitě se nedoporučuje plavat v blízkosti uhynulé verlyby. Pravděpodobně je zodpovědný za většinu psů, kteří zmizely ve vodě.

Nebezpečí: 8/10

Vědecký název: Carcharhinus leucas

Jak se projevuje kousnutí? To poznáš snadno.

 

5. Eastern brown snake

Tento druh hadů způsobuje nejvíce smrtelných zranění, pravděpodobně proto, že se tento druh vyskytuje po celé Austrálii.

Obvykle dorůstá do délky více než jeden metr, je to velmi nervózní had, takže když se přiblížíte, mohou rychle zaútočit a kousnout.

Nebezpečí zvířata v Austrálii: 8/10

Vědecký název: Pseudonaja textilis

Jak se projevuje uštknutí: Podle Australského muzea může být kousnutí tímto hadem zpočátku bezbolestné a obtížně odhalitelné. To je problém, protože po kousnutí, budete potřebovat okamžitou lékařskou pomoc. Jeho jed může mít za následek případnou paralýzu a nekontrolovatelné krvácení.

6. Saltwater crocodile

Žijí v severní Austrálii, mořské krokodýli lze nalézt v oceánu, ale je pravděpodobnější, že se nacházejí v ústí řek a příležitostně ve sladké vodě.

Dejte na rady místních a berte vážně varovné značení, protože krokodýl je velmi dobrý v uchvácení kořisti.

Nebezpečí: 8/10

Vědecký název: Crocodylus porosus

Jak se projevuje kousnutí: Ostrý zub upnutý kolem nohy je určitou stopou. O tom jak je krokodýl nebezpečný je toto video

 

7. Sydney funnel web spider

Většina severovýchodního předměstí Sydney je postavena v oblasti výskytu tohoto pavouka. Od roku 1927 bylo zaznamenáno 14 úmrtí.

Přímé světlo zabíjí tyto pavouky, takže se potřebují někde skrýt během dne a je známo, že považují botu za odpovídající místo. Obvykle pavouci staví nory pod něčím jako hromádka cihel nebo dříví.

Nebezpečí: 8/10

Vědecký název: Atrax robustus

Jak se projevuje kousnutí: Jed pavouka může způsobit smrt, protože obsahuje neurotoxinovou složku, která ovlivňuje nervový systém. Kousnutí je velmi bolestivé a příznaky zahrnují pocení, brnění a svalové křeče.

 

8. Blue-ringed octopus

Jsou asi čtyři druhy modrookruhové chobotnice kolem australského pobřeží. Jsou normálně hnědé a neškodné, ale když jsou v ohrožení, objevují se irizující modré linie a kroužky.

Téměř všechny případy štípnutí se stali, když byla chobotnice vytažena z vody. Jednoduchá rada je: nedotýkejte se ji a budete v pořádku.

Nebezpečí: 7/10

Vědecký název: rod Hapalochlaena

Jak se pozná štípnutí: Příznaky se mohou objevit během několika minut, v závislosti na tom, kde jste byli kousnuti. Protože obsahuje neurotoxiny, tělo se začne vypínat a stane se stále více paralyzované. Obvykle oběti zemřou, protože přestanou dýchat.

9. Coastal taipan

Průměrná délka je asi dva metry, pobřežní taipan není agresivní had, ale je velmi schopný bránit se s rychlým a přesným úderem, ktery je schopen několikrát opakovat. Taipan z vnitrozemí překonává pobřežního taipana v sile jeho jedu, ale lidé se s ním zřídka kdy setkají a nebylo zaznamenáno žádné úmrtí.

Ale hodně lidí zemřelo po uštknutí O. Scutellatus.

Nebezpečí: 7/10

Vědecký název: Oxyuranus scutellatus

Jak poznáš uštknutí: Jed je vytvořen tak, aby fungoval na savcích, jako jsou krysy, a pracuje velmi rychle. Jed napadá nervový systém a krev. Pokud byste byli kousnuti, mohli byste začít krvácet interně, stejně jako trpět bolesti hlavy, nevolnost a zvracení.

10. Common death adder

Vyskytuje se v okolí Sydney, důvodem, proč je tento had na čísle 10, spočívá v tom, že spoléhá na kamufláž, spíše než na útěk, aby se ochránil. Zatímco ostatní hadi se při ohrožení snaží zmizet, tento had ztuhne na místě můžete snadno šlápnout když procházíte hustým porostem. Jeho tesáky jsou dlouhé a mohou proniknout hluboko.

Vyskytuje se ne jen v okolí Sydney, ale podél pobřeží až do Cairns

Nebezpečí: 7/10

Vědecký název: Acanthopis antarticus

Jak se projevuje uštknutí: Jedná se o jed, který způsobuje ztrátu motorické a smyslově působící funkce – pociťujete otupělost a vaše dýchání začíná zpomalovat a nakonec může dojít k paralýze a dokonce ke smrti.

Jed Taipana a Death Addera obsahuje silný neurotoxin.

Ano zvířata v Austrálii jsou nebezpečná, ale ke smrtelným úrazům dochází jen zřídka.

Pokud se chystáte do Austrálie, neváhejte nás kontaktovat. Pomocí kontaktního formuláře na stránkách a nebo napřímo pomocí Chatu. Veškerá konzultace je zdarma.