Na co je dobré dávat pozor, aby se koupě auta v Austrálii nestala tvojí černou můrou. Ne jednou už se stalo, že levná koupě auta v Austrálii se dost prodražila. V Austrálii při koupi ojetého auta platí základní pravidlo. Kup auto na které jsou snadno dostupné náhradní díly a každý ho umí spravit. Není nic horšího než, když se ti auto rozbije a na náhradní díl musíš čekat i několik měsíců.

Jaká auta v Austrálii kupovat?

Nejlépe vybírat ze čtyř značek aut a to je Toyota, Ford, Mazda a v nejhorším případě místní značku Holden.

Tyto značky aut mají v Austrálii dlouhou tradici a jsou nejprodávanější. Proto náhradní díly a servis je levnější.

Při koupi jsou trochu dražší, ale lépe se i prodávají.

koupě auta v Austrálii.

Samotná koupě auta v Austrálii je jednoduchá záležitost.

Když kupuješ auto z autobazaru tak sice zaplatíš o trochu víc peněz, ale nemusíš se o nic starat. Hlavně dostaneš tři měsíce záruku na auto a také je tam možnost si vše do jednoho dne rozmyslet a a auto vrátit.

Soukromá koupě auta v Austrálii.

Když kupuješ auto přímo od majitele tak musíš dávat pozor na několik věcí.

Zda má auto platnou technickou prohlídku (roadworthy certificate) – platnost certifcátu je dva měsíce.

Je třeba auto řádně prohlédnout a vyzkoušet (projet)

Výhodou je, když má auto zaplacené povinné ručení (rego) na delší dobu.

Jak registrovat auto po koupi

Není zapotřebí žádné smlouvy. Stačí jen vyplnit formulář žádost o převod vozidla (Part A of the vehicle registration transfer application (F3520). Převod auta stojí třicet dolarů.

Pokud jsi nový v Austrálii budeš muset vyplnit žádost ( new customer application (F3503). Na základě této žádosti dostaneě zákaznické číslo a potom můžeš přihlásit auto. Tuto žádost vyřizují na počkání a je zdarma.

Při koupi auta v Austrálii musíš zaplatit daň, která se vypočítá z nákupní ceny. Při koupi auta za $4,500.00, tak k tomu navíc zaplatíš $135.00.

Prodej auta v Austrálii

Když auto prodáváš a dáš si na auto nápis FOR SALE, tak jsi povinen mit certifikát o technické kontrole vylepený na okně. Jinak ti hrozí pokuta za nedodržení zákona. Technická kontrola pro auto stojí $80 dolarů. Při samotném prodeji jen vyplníte formulář (F3520) a ty si ponecháš part B.

Kde auto koupit a prodat?

Nejlépe na webu nebo u backpacker od jiných cestovatelů. Když auto prodáváš počítej, že s největší pravděpodobností ztratíš 50 a více procent z ceny co jsi zaplatil.

Je mnoho inzertních stránek, které nabízí možnost inzerce zdarma. Díky tomu ušetříte peníze. Dokonce je jedna i v češtině cesiaslovacivaustralii.com.au, když neumíte anglicky tak to pomůže.

Pokud se chystáte do Austrálie, neváhejte nás kontaktovat. Pomocí kontaktního formuláře na stránkách a nebo napřímo pomocí Chatu. Veškerá konzultace je zdarma.