Městská veřejná doprava v Austrálii funguje v každém městě podobně. K přepravě ve městě můžeš využít autobus, vlak nebo lodní taxi ferry.

 

Jen v Melbourne maji jako jediné město v Austrálii tramvaje. V centru města jezdí tramvaj, která spojuje hlavní turistické atrakce a je zdarma.

 

Pro zahraniční studenty neplatí studentské slevy na cenu jízdenek.

K cestovaní městskou hromadnou dopravou, musíte mít předplacenou jízdenku. Je to elektronická karta něco jako pražská OpenCard. Kartu si koupíte skoro všude na poště, v trafice a nabijete si ji na určitou částku. Při dobíjení kreditu lze platit hotovostí nebo bankovní kartu. Minimální částka za kterou si můžete kredit dobít je 10 dolarů.

 

Po vyčerpání kreditu lze kartu opět dobít. Za kartu nic neplatíte, platíte pouze částku ve výši zakoupeného kreditu. Tato karta je univerzální a dá se využít ve věšině dopravních prostředcích. Městská veřejná doprava v Austrálii je časově náročná. Cestováním ve velkoměstech strávíš mnoho času a utratíš hodně peněz.

Jak funguje veřejná doprava v Austrálii.

Při nástupu, (pouze předními dveřmi), musíte přiložit kartu ke čtečce a tím se začne odčítat cena jízdného. Předtím než vystoupíte musíte opět přiložit kartu ke čtečce (tap off). Tak se vám odečte z karty pouze částka, která odpovídá délce jízdy. Když zapomenete tap off, tak vás budou účtovat, jako byste jeli až na konečnou, a za to zaplatíte mnohem více! Tak pozor na to za chybu se platí a může se to hodně prodražit.

 

Jak jezdit autobusem

 

To že čekáte na zastávce, ještě neznamená, že chcete jet autobusem. Proto aby Vám autobus zastavil musíte na něj mávnout. Když to nevíte nebo nedáváváte pozor, tak se Vám může stat, že autobus projede a nezastaví. Autobus někdy jezdí o pár minut dřív, a někdy se opozdí a nebo nejede vůbec.

 

Když chcete vystoupit, musíte dát řidiči vědět cinknutím na zvonek, jinak na zastávce nezastaví.

Konkrétně v Sydney je autobusová doprava dost nepřehledná. Těžko se odhaduje kde vystoupit, proto je dobré se řidiče zeptat, zda ti může zastavit tam kde potřebujete.

 

Městská veřejná doprava v Austrálii, ve velkoměstech je drahá. Za týden projezdíš minimálně 50 dolarů. Ale auto je ještě dražší.

 

V Cairns nemusíš autobusy vůbec používat a tím tak hodně peněz ušetříš. Protože Cairns je menší město, které leží převážně na rovině, tak ti bude stačit kolo.

Ale pokud dáváš přednost jízdě autobusem, tak tě týdenní jízdenka bude stat asi 20 dolarů. Týdenní jízdenku si můžeš kupit přímo u řidiče.

Pokud se chystáte do Austrálie, neváhejte nás kontaktovat. Pomocí kontaktního formuláře na stránkách a nebo napřímo pomocí Chatu. Veškerá konzultace je zdarma.